Ilustrační foto: renault.cz

Ilustrační foto: renault.cz

Zahraniční

ZTRÁTY AUTOMOBILEK jdou do miliard

Ztráty světových automobilek v souvislosti s poklesem prodejů jdou již do miliard. Francouzský Renault v první polovině letošního roku prodělal 7,292 miliardy eur (162,8 miliardy korun) a americký General Motors 800 milionů dolarů (17,9 miliardy korun).

Renault věří ve zotavení

„Ačkoliv je situace bezprecedentní, nejde o konečný stav,” nechal se slyšet šéf Renaultu Luca de Meo. „Naprosto důvěřuji schopnosti naší skupiny se zotavit,” dodal. Společnost v květnu společně se svými aliančními partnery Nissanem a Mitsubishi představila nový strategický plán, který jim má pomoci zvládnout koronavirovou krizi. Členové aliance si podle plánu nově rozdělili pole působnosti. Renault se teď soustředí na evropský a ruský trh, Nissan na Japonsko, Čínu a USA. Na Mitsubishi zbývá jihovýchodoasijský trh. Renault má na starosti především menší vozy a dieselové motory, Nissan větší automobily a Mitsubishi stojí v čele vývoje hybridních motorů pro SUV.

Prodeje GM se propadly o 34 procent

Prodeje automobilů společnosti klesly meziročně o 34 procent. Všeobecně se očekává, že druhé čtvrtletí bude nakonec pro automobilové odvětví nejhorší částí letošního roku. Po celém světě se zavíraly továrny a výrazně se propadla i poptávka po nových vozech. Mezi značky z koncernu General Motors patří například Chevrolet, Cadillac nebo GMC. V minulosti byly součástí General Motors i německá automobilka Opel a britský Vauxhall, které však v roce 2017 odkoupila francouzská společnost PSA. Té ve čtvrtletí také klesl zisk meziročně o 67,5 procenta na 595 milionů eur (15,6 miliardy korun).

Problémy má i Škodovka

O odstávkami továren a propadem poptávky se potýkají automobilky po celém světě. Německý Volkswagen kvůli tomu definitivně zrušil projekt na stavbu nového závodu v Turecku, kde se měla mimo jiné vyrábět i Škoda Superb. Škodě Auto se propadl v pololetí provozní zisk o tři čtvrtiny na šest miliard korun. Mladoboleslavská firma také prodala o třetinu méně vozů – 372 tisíc. Tržby jí poklesly o více než čtvrtinu na 196,5 miliardy, oznámil mateřský koncern Volkswagen.

Rudolf Hruboň