Starosta Prahy 6 za TOP09 Ondřej Kolář; Foto: FB profil Ondřeje Koláře

Starosta Prahy 6 za TOP09 Ondřej Kolář; Foto: FB profil Ondřeje Koláře

Domácí

ZPRONEVĚRA: Piráti chtějí odvolat starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP09)

Kontroverzní starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09) čelí nečekaně návrhu na odvolání. Devět radních za Piráty požadují jeho rezignaci kvůli kauze zpronevěry obecních peněz. Starosta měl zadávat vypracování předražených právních posudků svým přátelům a známým.

Pochybné právní posudky

Opoziční Piráti uvedli, že na zasedání pražského starostu k rezignaci vyzvou, pokud neposkytne vysvětlení k situaci vzniku dvou právních posudků. Za tyto dokumenty tamní radnice zaplatila celkem 340 000 korun, ale jak informovala již dříve některá média (viz ZDE), jednalo se o plagiáty poskládané z veřejně dostupných dokumentů. Pokud jde o vypracování posudků, měla je na starosti advokátní kancelář Petra Kubíčka. Kubíček je přitom spolužákem Koláře z nechvalně známých plzeňských práv. Podle informací, které prosákly na veřejnost, z čistého textu posudku (bez hlavičky či uvedení obsahu), který je dlouhý 58 stránek, představuje původní autorský text pouze necelých sedm stran.

Opakované zakázky

Pokud jde o spolupráci Prahy 6 s advokátní kanceláří Petra Kubíčka, je již dlouhodobější. Kromě dvou opsaných posudků si totiž radnice od něj v letech 2017 až 2018 podle registru smluv objednala a dostala nejméně další dvě stanoviska. Za ty zaplatila dohromady 175 tisíc Kč. Kubíček není jediný advokát z okruhu starostových známých, kdo od Prahy 6 dostal zakázku. Např. v květnu 2018 dodala radnici právní stanovisko za 166 980 Kč advokátní kancelář Eva Dobrohrušková. Kolář přitom v minulosti pracoval pro advokátní kancelář DLA Piper, s níž spolupracovala i Dobrohrušková. Kolář je tak podezřelý z několika trestných činů, počínaje zpronevěrou veřejných prostředků až po porušování pravidel pro zadávání veřejných zakázek.

Nechvalně známý rusofob

Starosta Ondřej Kolář je přitom české veřejnosti nechvalně znám již od loňského srpna, kdy zahájil snahy o odstranění sochy osvoboditele Prahy v roce 1945, maršála Ivana Koněva. Toto své úsilí završil před nedávnem, když zneužil nouzového stavu, aby sochu bez odporu veřejnosti odstranil. Kolář se stal exponentem protiruské kampaně některých (hlavně opozičních a pravicových) politiků a mainstreamových médií. V kampani pokračuje, když požádal o policejní ochranu před údajným ruským agentem, který se ho má snažit zabít jedem ricin. Skrývá se prý na neznámém místě a nestýká se s rodinou. V této rusofobní kampani s ním spolupracují primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta městské čtvrti Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS).

Rudolf Hruboň