Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Fakta

ZPRÁVA BIS: Nezávislé informační weby nejsou podporovány Ruskem

Již od svého vzniku jsou u nás napadány nezávislé zpravodajské weby ze strany mainstreamových médií, politiků i bezpečnostních služeb, že jsou placeny a podporovány Ruskem. Nyní BIS přiznává, že to tak není.

Útok na svobodu slova

V posledních letech u nás vznikla spousta nezávislých zpravodajských a názorových webů, které reagovaly na zhoršení objektivity a pravdivosti informací poskytovaných tzv. mainstreamovými médii, tzn. médii s největším podílem na mediálním trhu. Od začátku je vůči nim vedena dehonestační kampaň ze strany všech, kterým je svoboda slova a diskuze proti srsti – zmíněným mainstreamem, pro který tato nezávislá média znamenají konkurenci, politiky přesvědčenými o té jejich “jediné správné pravdě” a zpravodajskými službami, které takto šly mainstreamu a zmíněným politikům na ruku a pokoušely se dávat odporu proti svobodným médiím punc oficiálnosti.

Záblesk objektivity?

Výroční zpráva BIS za rok 2017 (viz ZDE) uvádí v bodě 2.2 poprvé objektivní zjištění, že většina tzv. dezinformačních webů, jak jsou nezávislé informační weby dehonestačně stále nazývány, nejsou řízeny ani placeny Ruskem, ale že se jedná o soukromé iniciativy lidí s jiným než mainstreamovým názorem:

Drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých (ideologicky motivovaných a přesvědčených o škodlivosti NATO, EU, USA, liberální demokracie či prvoplánově proruských) občanů, které nepodporují ruské entity. Tito aktivisté jen v rámci svých občanských práv a svobod šíří to, čemu věří, že je pravdivé. Jejich činnost je věcí diskuse a kritiky v rámci svobody slova a případně občansko-právních sporů.

Nebezpečí omezování občanských svobod stále trvá

Zpráva BIS byla nicméně zveřejněna v době, kdy je ze strany některých politiků eskalována rusofobní a nově i čínskofobní kampaň v podobě návrhu na zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která by měla “zkoumat” údajné podvratné působení tzv. nedemokratických režimů (těmito politiky myšleno Rusko a Čína) na naše vnitropolitické události. Souboj o svobodu slova a možnost zastávání a prezentování jiných než “jednotných” názorů tak stále pokračuje a je nanejvýš aktuální.

Rudolf Hruboň