Britský žoldák Aiden Aslin; Foto: televize RT

Britský žoldák Aiden Aslin; Foto: televize RT

Zahraniční

ZPOVĚĎ: Britský žoldák odsouzený na Donbasu se cítí být podvedený

Britský občan Aiden Aslin, který bojoval za ukrajinské síly v Mariupolu, prohlásil v rozhovoru pro televizi RT, že lituje svého rozhodnutí bojovat za Kyjev (viz ZDE).

Podveden západními médii

Aslin mluvil s RT v rozhovoru před soudem v Doněcku, který jej a další dva cizince odsoudil k trestu smrti na základě obvinění z terorismu a snahy o násilné převzetí moci v Doněcké lidové republice (DLR). Aslin řekl, že sledoval ukrajinský konflikt od roku 2014 a byl „původně proruský“ a „prodonbasský“. Podporoval znovusjednocení Krymu s Ruskem a věřil, že lidé na Donbasu mají právo na nezávislost. Aslin řekl, že hlavní roli v jeho přesvědčování, aby podpořil ukrajinskou věc, sehrála západní média a nakonec z něj udělala „pěšáka“ v politické hře. “Mé názory se začaly měnit poté, co jsem začal vidět zprávy v médiích a věci, které v podstatě říkaly, že to nebyli místní, ale ruští vojáci, kdo dělal všechno v Donbasu,” přiznal Aslin a dodal, že sledoval CNN a také BBC a Fox News. Od té doby, co se vzdal milicím DLR, zjistil, že má více společného s vojáky Donbasu než s Ukrajinci, se kterými bojoval.

Veterán boje proti ISIS

Brit řekl, že mu dokonce vyhrožovali bojovníci nechvalně známého praporu Azov, známého svou neonacistickou ideologií. Aslin uvedl, že věřil, že se Azov od začlenění do Ukrajinské národní gardy změnil, ale nakonec z první ruky viděl, že „se moc nezměnili“. Aslin dříve bojoval s teroristy z Islámského státu (IS, bývalý ISIS) v Sýrii společně s kurdskými milicemi YPG. Když se Aslin ohlédl zpět, řekl, že se měl ukrajinským silám vyhnout a místo toho hledat civilní práci. “Přál bych si, abych udělal věci jinak a nevybral si pozici jako politický pěšák ve vojenském systému,” prohlásil a obvinil Kyjev z toho, že nedokázal ukončit konflikt. Skeptický byl také k úrovni výcviku v ukrajinské armádě. “Nejsou tak profesionální, jak by chtěli,” řekl a označil jejich dělostřelecký výcvik za nestandardní do té míry, že mohou minout vojenské cíle a místo toho zasáhnout civilní infrastrukturu.

Zpracoval Rudolf Hruboň