Profesor Martin C. Putna na demonstraci "Uprchlíci vítejte"; Foto: Chmee2 / Wikimedia Commons

Profesor Martin C. Putna na demonstraci "Uprchlíci vítejte"; Foto: Chmee2 / Wikimedia Commons

Domácí

CENZURA: Zneuznaný profesor Martin C. Putna chce omezit svobodu slova

V souvislosti s děním kolem centra Klinika v Praze chce Putna omezit svobodu slova. Prohlásil to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus (viz ZDE).

Údajně zmanipulované reportáže

Putna chce sebrat licenci TV Prima za to, že odvysílala (podle něj) zmanipulovanou reportáž z Kliniky. A za jiné věci i jiným médiím. „Klinika byla vždy uklizené, úhledné a sympatické místo bez drog. V několika posledních dnech se je média, zvlášť TV Prima, snažila představit jako feťáky a bordeláře. To je dle mého soudu manipulace. To exekutor, který vnikl do budovy, rozmlátil zbylé zařízení a udělal tam ten nepořádek. A ten pak předvedli divákům. Podle mého soudu je to porušení zákona,“ tvrdí Putna. “Televize Prima musí být zbavena vysílací licence. TV Barrandov by měla být zbavena vysílací licence. Parlamentní listy musí ztratit právo šířit lži”, prohlásil kontroverzní profesor.

Klinika je prý společenský fenomén

„Klinika je důležitý společenský fenomén. Je to znamení, které je na pokraji systému běžného světa, ve kterém žijeme,“ prohlásil Putna. Kliniku dokonce považuje za stejný fenomén, jakým byli ve své době The Plastic People of the Universe. „Když v 70. letech a za normalizace zahájili činnost, byla proti nim vysílána nejedna dehonestující reportáž. Že to jsou vlasatci, hnusáci a podobně, ale na jejich stranu se pak při soudu postavili lidé jako Václav Černý, Jan Patočka, Václav Havel, Jaroslav Seifert a další, kteří jejich hudbu přitom neměli rádi,“ dodal Putna.

Kontroverzní osobnost

Putna je vnímám českou veřejností jako značně kontroverzní osobnost. Známé jsou např. jeho spory s prezidentem Milošem Zemanem, který mu kvůli tomu odmítl udělit titul profesora. Titul mu předal až tehdejší ministr školství Petr Fiala (ODS). Putna je také aktivní v LGBT hnutí (účastní se např. pravidelně pochodů Prague Pride) a podporuje nelegální imigrací do Evropy. V roce 2015 se např. účastnil demonstrací pod názvem “Refugees Welcome” (uprchlíci vítejte) a “Tato země je pro všechny”.

Rudolf Hruboň