Mikuláš Ferjenčík (Piráti); Foto: Pirátská strana / Wikimedia Commons

Mikuláš Ferjenčík (Piráti); Foto: Pirátská strana / Wikimedia Commons

Domácí

ZNECHUCENÝ FERJENČÍK: Senát zamítl klouzavý mandát i hlasy Starostů

Jen necelé 3 týdny po volbách se už začínají mezi zamýšlenými členy budoucí vlády objevovat rozpory. Na svém účtu na Twitteru např. bývalý poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík kritizoval postup koaličních Starostů v případě tzv. klouzavého mandátu.

Volební debakl Pirátů

V právě proběhlých volbách do Poslanecké sněmovny utrpěli Piráti hořkou porážku, když na základě vykroužkování kandidáty Starostů ztratili oproti minulému volebnímu období 18 poslaneckých mandátů. Piráti, natěšení už před volbami z vize budoucího vládnutí tak nyní musí řešit, zda se někteří z nich vzdají poslaneckého mandátu v případě, že by chtěli zastávat některý z vládních postů. Např. předseda Ivan Bartoš by chtěl zasednout ve vládě, svůj mandát by ale v tom případě musel přenechat kandidátce hnutí STAN. Starostové sice ústy předsedy Víta Rakušana deklarovali s Piráty v tomto “solidaritu”, ale jak je vidět, když dojde na osobní ambice některých jejích členů, je náhle vše jinak.

Klouzavý mandát jako řešení

Přestože zákon o tzv. klouzavém mandátu by platil až od budoucího volebního období a v současné situaci by Pirátům nepomohl, upírali k jeho schválení své naděje. Zákon, který se zasekl v Senátu, nyní nebyl hlasy senátorů z KDU-ČSL, TOP09 a také hnutí STAN schválen, nad čímž vyjádřil Mikuláš Ferjenčík zklamání, když napsal: Tohle mě zklamalo. Se Starosty jsme si podali ruku na schválení dobrovolného klouzavého mandátu. Protlačili jsme to sněmovnou a dnes to Senát i hlasy Starostů zamítl. Boj proti hromadění funkcí nevzdáme. Další pokus bude vyjednávání programového prohlášení vlády. Odkaz na hlasování …, bohužel otočili i lidovci a TOP.”

Zpracoval Rudolf Hruboň