Ilustrační foto: Profil SPOLU na sociální síti

Ilustrační foto: Profil SPOLU na sociální síti

Domácí

ZMĚNA NEBUDE: Pravicový Senát odmítl zmrazení platů politiků

Koalice pravicových stran Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP09) vyhrála volby mimo jiné sloganem o ZMĚNĚ, kterou má jejich vláda přinést. Jak budou tyto “změny” vypadat nyní ukázali jejich senátoři, kteří zamítli návrh hnutí ANO na zmrazení platů politiků.

Kapříci si rybník nevypustí

Pravicoví politici mají s oblibou plné pusy řečí o tom, jak musí naše republika šetřit. Když ale přijde na šetření na (už tak vysokých) platech politiků, náhle obrátí. “Kapříci si přece rybník nevypustí” říká staré známé přísloví, které je, jak se právě ukázalo, stále aktuální. Pro zamítnutí novely, jak je doporučily senátní výbory, hlasovalo 57 ze 68 přítomných členů horní komory. Proti jich bylo pět. Sněmovna schválila zmrazení platů vrcholných politiků na základě návrhu hnutí ANO zrychleně jen několik dnů před volbami do dolní komory. Pro předlohu tehdy hlasovalo 133 ze 134 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran.

Úspory po koronavirové krizi

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) nynější návrh kabinetu hájila mimořádnou situací, kdy se ekonomika jen pomalu vzpamatovává z ochromení při koronavirové krizi. Stojím si i za mimořádným psychologickým a symbolickým rozměrem tohoto kroku, nebo lépe řečeno, nad mimořádným symbolickým rozměrem toho, kdybychom k tomuto kroku nepřistoupili,” zdůraznila. Schillerová poukazovala také na to, že platy ve veřejné sféře mají vzrůst příští rok vesměs o 1400 korun a ústavním činitelům by v průměru stouply o zhruba 11.000 korun. Senátoři přesto označili novelu za údajné “populistické předvolební gesto.”

Babiš: Je to podvod na voliče

Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let, považuje premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš za naprosto nehorázné. Je to další podvod nově se formující vládní koalice na voličích, řekl premiér ČTK. V době, kdy mají lidi problémy platit faktury za elektřinu, tak pánové z nové koalice realizují jen lži a nesplněné sliby. Podvedli lidi a Senát to zamázl,” uvedl Babiš. Poukázal na to, že navzdory předvolebním slibům Senát zamítl i takzvaný klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců. ANO podle něj navrhne zmrazení platů ústavních činitelů znovu.

Zpracoval Rudolf Hruboň