Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Domácí

ZLATO: Česká republika má už jen devítinu ze 70 tun, které měla při svém vzniku

Česko má v rezervách necelou devítinu ze 70 tun zlata, které získala po zániku federace v lednu 1993. Vyplývá to z tzv. zlatého indexu, který vytvořili analytici společnosti Zlato, jednoho z největších prodejců investičního zlata na tuzemském trhu. Informovala o tom agentura ČTK (viz ZDE).

Máme nejméně zlata na světě

ČNB měla ke vzniku republiky před 27 lety v držení 70 tun zlata v devizových rezervách, které nově vzniklému státu připadly na základě rozdělení federace. Bylo to více než dva a čtvrt milionu troyských uncí zlata. Na konci loňského roku ale bylo v zásobách ČNB už jen něco málo přes čtvrt milionu uncí, jak vyplývá z údajů centrální banky. Pokud jde o poměr zlata v centrální bance k celkovým devizovým rezervám, aktuálně je podle dubnové statistiky Česká republika s 0,3 procenta na posledním počitatelném místě na světě.

Česká republika jde proti proudu

Podle ekonomického publicisty Rudolfa Marka jde ČNB proti proudu. Zatímco např. Slovensko od rozdělení federace zlato z devizových rezerv v podstatě neprodávalo, Maďarsko v letech 2018 a 2019 nakoupilo 31,5 tuny zlata. Polská centrální banka pak za poslední dva roky do svých devizových rezerv pořídila 125,7 tuny zlata. Zatímco Česko se za posledních pět let zbavilo více než tří tun zlata a nekoupilo ani unci, sousední Rakousko má v sejfech centrální banky uloženo 280 tun zlata, které tvoří 55 procent devizových rezerv.

Rudolf Hruboň