Hořící pařížská katedrála Notre-Dame; Foto: Citron / Wikimedia Commons

Hořící pařížská katedrála Notre-Dame; Foto: Citron / Wikimedia Commons

Společnost

ZKÁZA: V Evropě se množí útoky na křesťanské kostely a chrámy

Čím dále tím více křesťanských kostelů v západní Evropě se stává nyní dennodenně cílem útoků, kdy jsou poničeny, znesvěceny nebo podpáleny. V téměř každém případě útoku vandalů na kostely se úřady a média snaží jejich identitu zatajit. Píše se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Záměrné dezinformování veřejnosti

V těch vzácných případech, kdy na veřejnost unikne informace, že pachatelé jsou muslimové a migranti, jsou pachatelé prezentováni jako duševně nemocní lidé. “Téměř nikdo nepíše ani nemluví o narůstajícím počtu útoků na křesťanské symboly. Ve Francii i v Německu se o tomto skandálu znesvěcení a o identitě pachatelů výmluvně mlčí… Neuslyšíte ani slovo, ani sebemenší náznak, který by mohl vést k podezření, že s tím mají něco společného migranti… Pachatelům vyloučení ze společnosti nehrozí, ale ti, kdo se odváží spojovat znesvěcení křesťanských symbolů se současnou masovou imigrací do Evropy, jsou obviněni z nenávisti, nenávistných projevů a rasismu…”, píše se na zpravodajském webu PI-News (viz ZDE).

Nejvíce útoků ve Francii

Několik regionů po celé Francii čelí útokům na křesťanské kostely. Od února, přes celý březen i nyní v dubnu se v chrámech v různých částech Francie objevují zničené kříže, otevřené a znesvěcené svatostánky, loupeže pokladniček, poškozené omítky a dochází i k požárům. Tyto a podobné události zaznamenává organizace Observatoř Christianophobia, kterou cituje italská agentura ACI stampa: „Christianophobia začala zaznamenávat ataky od ledna 2015. Dosud největší eskalaci činů zaznamenala v prvních dvou měsících tohoto roku, kdy došlo kcelkem 65 vážným činům, což představuje o 25 procent více než v prvních dvou měsících roku 2018″. Uvádí to ve svém článku český církevní web Proglas.cz (viz ZDE).

Počet útoků stoupá také v Německu

Podobné zprávy přicházejí také z Německa. Jen v březnu 2019 byly poničeny nebo zapáleny čtyři kostely. Web PI-News to popsal takto: “V naší zemi probíhá plíživá válka proti všemu, co symbolizuje křesťanství: jsou to útoky na kříže na vrcholcích hor, na sošky svatých v kapličkách u silnic, na kostely… a nedávno dokonce i na hřbitovy.” Kdo je za tento rostoucí počet útoků na kostely zodpovědný? Německá zpráva napovídá: “Zpřerážené kříže, zničené oltáře, podpálené výtisky Bible, převrácené křtitelnice a dveře kostela jsou počmárané islámskými výrazy jako třeba ‘Alláhu Akbar’.” Německá zpráva z 11. listopadu 2017 konstatovala, že jen v Bavorsku bylo poničeno asi 200 kostelů a mnoho křížů: “V současnosti se policie zabývá znesvěcením kostelů téměř dnes a denně. Pachatelé jsou často mladiství výtržníci s migračními kořeny.” Jiné zdroje popisují pachatele jako “mladé islamisty”.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň