Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Zoufalí Francouzi protestují již půl roku

Neuvěřitelná série protivládních protestů pokračuje již sedmadvacátý víkend v řadě. Emmanuel Macron se tím již stal nejméně oblíbeným, resp. nejvíce nenáviděným prezidentem v novodobé historii Francie.

Francouzům se vymstila volba proti Marine Le Pen

Mnozí Francouzi dnes litují, že dali ve druhém kole prezidentských voleb před 2 roky hlas Emmanuelu Macronovi, protože se zalekli možnosti, že by měla vyhrát jeho soupeřka Marine Le Penová. Macronovi totiž tehdy v prvním kole voleb dal hlas jen každý čtvrtý volič, když získal pouze 24% hlasů. Jeho současná podpora mezi Francouzi se již pohybuje v jednomístných číslech. Macronovi se však zjevně zalíbila moc a dobrovolně rezignovat nehodlá.

Vyčerpaný Macron již nezvládá řízení státu

Jak oznámila francouzská média v minulých týdnech, množí se příznaky a zprávy o tom, že prezident Emmanuel Macron je psychicky vyčerpaný a vykazuje syndromy vyhoření. Před protestující se bojí předstoupit, uzavírá se za zdmi Elysejského paláce a s novináři komunikuje jen zcela výjimečně.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující jsou sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň