Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Žluté vesty vytrvávají v protestech, vyčerpaný Macron je v krizi

Demonstranti hnutí Žlutých vest se scházejí v Paříži na 22. kolo protestů od začátku demonstrací vloni v listopadu, přestože francouzská vláda vydala zprávu o výsledcích tzv. Velké národní diskuse, kterou se pokoušel protilidový prezident Macron protesty utišit.

Vláda prý “zjistila”, co byla jasné od začátku

Jako výsledek “celonárodní diskuse”, která probíhala jako pečlivě organizovaná setkání Macrona převážně s jeho příznivci, oznámila vláda, že se jedná o “rozladění společnosti” nad záměrem zavést zvýšení různých daní, hlavně extrémní navýšení spotřební daně z pohonných hmot. Navzdory tomu, že francouzská vláda toto zvýšení daní pozastavila (ale záměr nezrušila) a oznámila zvýšení minimální mzdy, protesty stále pokračují. Protestující totiž požadují odstoupení nenáviděného prezidenta Emmanuela Macrona.

Vyčerpaný Macron již nezvládá řízení státu

Jak oznámila francouzská média, množí se příznaky a zprávy o tom, že prezident Emmanuel Macron je psychicky vyčerpaný a vykazuje syndromy vyhoření. Před protestující se bojí předstoupit, uzavírá se za zdmi Elysejského paláce a s novináři komunikuje jen zcela výjimečně. Více než problémy jeho vlastní země ho zajímá “záchrana” projektu Evropské unie.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň