Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Žluté vesty ve Francii se nevzdávají. Opět demonstrují

Neuvěřitelný pětadvacátý víkend v řadě protestují nespokojení Francouzi sdružení v Hnutí žlutých vest proti politice nenáviděného prezidenta Emmanuela Macrona

Macronovy sliby lidi nepřesvědčily

Přestože neoblíbený prezident nabídl protestujícím ústupky, nestačilo to. Obyvatelé Francie totiž požadují odstoupení “prezidenta Makaróna”, jak mu posměšně říkají a vypsání nových voleb, což Macron vytrvale odmítá. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že Macronova podpora mezi obyvatelstvem klesla na rekordně nízkou úroveň, když ho podporuje jen každý čtvrtý Francouz.

Vyčerpaný Macron již nezvládá řízení státu

Jak oznámila francouzská média v minulých týdnech, množí se příznaky a zprávy o tom, že prezident Emmanuel Macron je psychicky vyčerpaný a vykazuje syndromy vyhoření. Před protestující se bojí předstoupit, uzavírá se za zdmi Elysejského paláce a s novináři komunikuje jen zcela výjimečně.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující jsou sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň