Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Žluté vesty se stále nedaly zlomit, opět protestují. Francie se stává rozdělenou zemí

Již po šestnácté v řadě protestují tento víkend Francouzi proti vládě a hlavně proti prezidentu Emmanuelovi Macronovi, kteří evidentně nezastupují jejich zájmy.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Prezident Macron zůstává ve své bublině

Prezident Emmanuel Macron se zatím chová jako typický představitel elit odtržených od reality. Po celé Francii se snaží diskutovat na zaranžovaných setkáních s hrstkou vybraných obyvatel, kteří mu servilně potvrzují správnost jeho politiky tvrdšího přístupu k těm nejchudším. Není divu, že tak zůstává ve své “bublině” spokojenosti sama se sebou a nepřipouští si potřebu zásadní změny své politiky.

Počty zraněných stoupají, brutalita policie se zvyšuje

Od začátku protestů ministerstvo vnitra evidovalo kolem dvou tisícovek zraněných demonstrantů a tisícovky policistů, a to včetně 31 vážných zranění. Ta byla ve 13 případech způsobena zásahem gumového projektilu do hlavy, v ostatních případech výbuchy ohlušujících granátů se slzným plynem či užitím fyzické síly, připomněl Le Parisien. Policie má při uplatňování brutality volnou ruku, neboť francouzské úřady, které by měly chránit občany před excesy bezpečnostních sil, odmítly stížnosti na překračování zákona ze strany policejních těžkooděnců.

Lidé při protestech přicházejí o oči a ruce

Realita ovšem může být ještě horší, než uvádí úřední údaje. Novinář David Dufresne specializující se na policejní problematiku se podle listu dopočítal 308 případů zranění gumovými projektily. Z toho 108 lidí utrpělo zásahy do hlavy a 15 lidí přišlo o oko a jeden o ruku, když mu v ruce vybuchl policejní granát (viz ZDE).

Rudolf Hruboň