Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Žluté vesty protestují ve Francii po 29. víkend v řadě

Hnutí Žlutých vest protestuje ve Francii již po 29. víkend v řadě. Jde o první víkend po evropských volbách, kde prezident Emmanuel Macron utrpěl historickou porážku od jeho soupeřky Marine Le Penové.

První vítězství nad Macronem

Le Penové se podařilo o minulém víkendu historické vítězství, když v boji o křesla do evropského parlamentu porazila stávajícího prezidenta Emmanuela Macrona (viz ZDE). Le Penová, která v kampani tradičně sázela na protiunijní rétoriku, tak potvrdila stoupající trend svých preferencí z posledních průzkumů. Macronova strana šla do voleb s naivní ambicí vyhrát v době poznamenané protesty hnutí Žlutých vest. Ty protestují již přes půl roku proti antisociální politice prezidenta Macrona.

Francie je rozdělenou společností

Neutuchající protesty hnutí Žlutých vest ukazují na hlubší problémy ve francouzské společnosti, kde se vytratila střední třída a zůstala pouze hrstka zbohatlíků a většina sociálně slabých občanů. Proto protesty proti vládě prezidenta Macrona neutuchají a stále pokračují. Protestující jsou sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň