Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Žluté vesty protestují ve Francii již dvacátý třetí víkend

Přes prosby prezidenta Emmanuela Macrona, aby nespokojení občané Francie již zanechali protestů, scházejí se v tuto sobotu ve francouzských městech opět tisíce demonstrantů hnutí tzv. Žlutých vest.

Macronovy sliby lidi nepřesvědčily

Přestože neoblíbený prezident v týdnu ve svém projevu slíbil ústupky protestujícím, nestačilo to. Obyvatelé Francie totiž požadují odstoupení “prezidenta Makaróna”, jak mu posměšně říkají a vypsání nových voleb, což Macron vytrvale odmítá.

Vyčerpaný Macron již nezvládá řízení státu

Jak oznámila francouzská média, množí se příznaky a zprávy o tom, že prezident Emmanuel Macron je psychicky vyčerpaný a vykazuje syndromy vyhoření. Před protestující se bojí předstoupit, uzavírá se za zdmi Elysejského paláce a s novináři komunikuje jen zcela výjimečně. Více než problémy jeho vlastní země ho zajímá “záchrana” projektu Evropské unie.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující jsou sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň