Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Žluté vesty pochodují ve Francii proti penzijní reformě

Ke stávce pracovníků v dopravě a dalších profesích proti chystané penzijní reformě se připojili v sobotu ve Francii protestující občané sdružení ve hnutí tzv. Žlutých vest.

Kontroverzní penzijní reforma

Zaměstnanci železnic a pařížského dopravního podniku, ke kterým se během několika dní v uplynulých týdnech připojili také učitelé, policisté, hasiči, pracovníci v justici či popeláři, protestují proti důchodové reformě, kterou chystá prezident Emmanuel Macron. Příslušníci některých profesí by po reformě přišli o výhody, hlavně o předčasný odchod do důchodu. Prezident Emmanuel Macron ale zatím nehodlá odborům ustoupit.

Protesty trvají již déle než rok

Protesty Žlutých vest, které začaly v listopadu minulého roku, byly zpočátku vyvolány nárůstem cen pohonných hmot, ale rychle se rozšířily po celé Francii a vyvinuly se v obecný výraz nespokojenosti se současným stavem společnosti. Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň