Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Žluté vesty opět protestují v Paříži na podporu generální stávky

Nespokojení francouzští občané sdružení do hnutí tzv. Žlutých vest opět vyšli v sobotu do ulic Paříže, aby podpořili nespokojené zaměstnance, kteří v tomto týdnu uskutečnili největší generální stávku za poslední roky ve Francii.

Kontroverzní penzijní reforma

Francouzský premiér Edouard Philippe ve středu oznámil podrobnosti o návrhu univerzální důchodové reformy, kterou hodlá vláda zavést. Původně lidé ve Francii vyšli do ulic již více než před rokem kvůli záměrům vlády a prezidenta Emmanuela Macrona na zvýšení spotřebních daní na pohonné hmoty. Později demonstrace přerostly v obecnou nespokojenost s politikou současné francouzské vlády a hlavně prezidenta, který se stará o větší zisky bohatých vrstev společnosti na úkor sociálně slabých občanů Francie.

Francie je rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň