Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Žluté vesty nevzdávají svůj heroický boj a protestují proti Macronovi již 33.víkend v řadě

Protestující sdružení v tzv. Hnutí žlutých vest se sešli tento víkend opět v ulicích francouzských měst, aby vyjádřili svůj nesouhlas s politikou francouzské vlády a zejména prezidenta Emmanuela Macrona.

Protesty začaly už v listopadu minulého roku

Nespokojení občané vyšli poprvé protestovat do ulic proti antisociální politice francouzské vlády již v listopadu loňského roku. Od té doby se scházejí každý víkend, aby vyjádřili svůj nesouhlas nejen se zvýšením spotřebních daní na pohonné hmoty, ale také s narůstající nerovností příjmů a příležitostí ve francouzské společnosti. Prezident Emmanuel Macron ale demonstrující ostentativně přehlíží a schovává se před nimi za zdmi Elysejského paláce.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň