Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Vojenská přehlídka v Moskvě k 75. výročí vítězství ve 2. světové válce

Dnes se uskuteční odložená slavnostní vojenská přehlídka v Moskvě na počest 75. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Při této příležitosti přednese projev i ruský prezident Vladimir Putin.

Den výročí vojenské přehlídky v roce 1945

„Přehlídku uskutečníme 24. června, v den, kdy se roce 1945 konala legendární historická přehlídka vítězů, kdy po Rudém náměstí pochodovali bojovníci, kteří bojovali u Moskvy, bránili Leningrad, rvali se u Stalingradu, osvobodili Evropu, dobyli útokem Berlín, prohlásil ruský prezident Vladimír Putin na poradě, které se zúčastnil ministr obrany Sergej Šojgu.

Tisíce vojáků stovky kusů techniky

Na přehlídce se ukáže 13 008 ruských vojáků, diváci uvidí na 234 kolových a pásových vozidel. Na obloze se objeví 75 letounů a vrtulníků. Kromě samotné Moskvy se budou velké vojenské přehlídky konat i v dalších 27 městech po celé Ruské federaci. Na hlavní moskevské přehlídce se představí pochodové formace s výzbrojí a výstrojí z doby druhé světové války, mimo jiné pěšáci, letci, domobrana či ženisté.

Putin vzdal hold padlým

Prezident Putin vzdal hold asi 27 milionům zemřelých bojovníků Sovětského svazu v druhé světové válce a válečným veteránům. „Zachránili vlast, život následující generace, osvobodili Evropu, bránili svět,“ řekl prezident. Přehlídka na Rudém náměstí se kvůli koronavirovým opatřením neuskutečnila v původním termínu 9. května. Nad Moskvou tehdy jen přeletěly desítky stíhaček či helikoptér.

Rudolf Hruboň