Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Ve Venezuele dochází k pokusu o vojenský převrat

Samozvaný prezident a vůdce opozice Juan Guaidó vyzval k vojenskému svržení legitimního venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Guaidó je podporován Spojenými státy a na nich závislými zeměmi.

Velení armády stojí stále za Madurem

Pokus o převrat začal po osvobození aktivisty a někdejšího vůdce protimadurovského tábora Leopolda Lópeze z domácího vězení. López řekl, že jej osvobodili vojáci na Guaidóův příkaz. Právě armáda a její ochota přimknout se na jednu, či druhou stranu, bude rozhodujícím faktorem puče. Vedení armády ale stále zůstává věrné Madurovi. Podle venezuelského ministra informací Jorge Rodrigéze vláda čelí jen „malé skupině zrádců“ z řad ozbrojených složek, kteří se pokoušejí o puč.

Armáda označila opoziční vůdce za pseudolídry

Tomu nasvědčuje i prohlášení šéfa venezuelské armády Vladimira Padrina, jenž na Twitteru oznámil, že velení vojsk stále zůstává věrné Madurovi. „Odmítáme tento puč, který se snaží naši zemi naplnit násilím,“ napsal, přičemž opoziční vůdce označil za pseudolídry. Venezuelská vláda zatím na pokus o převrat reagovala sporadickými pokusy rozehnat demonstranty v ulicích Caracasu slzným plynem. Ten používala k podobným účelům i v minulosti. Lídr vládnoucí socialistické strany a předseda Ústavodárného shromáždění Diosdado Cabello vyzval Madurovy stoupence, aby šli čelit opozičním snahám před prezidentský palác.

Rudolf Hruboň