Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: V Paříži začala další demonstrace Žlutých vest

Další shromáždění příznivců hnutí Žlutých vest se koná v sobotu ve francouzském hlavním městě.

Jsme stále tady, Emmanuele Macrone

Lidé ve žlutých vestách se shromáždili ráno v blízkosti stanice metra Villiers v 17. pařížském obvodu. Pili kávu v okolních kavárnách a povídali si. Obecně byla situace klidná, hukot davu občas přerušilo jen hlasité pískání účastníků akce a slogan „Jsme tady, Emmanuele Macrone.
U východů z metra a na přilehlých ulicích jsou posíleny policejní jednotky, jejichž vozy se nachází nedaleko. Policisté selektivně kontrolují kolemjdoucí a obsah jejich zavazadel a batohů.
Po nějaké době se účastníci začali pohybovat směrem k okružní silnici kolem Paříže. Na sobotu je totiž naplánován poměrně dlouhý průvod. Vepředu průvodu jde policie, která jej také zpomaluje. Ke střetu s policisty zatím nedošlo.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň