Francie zažívá neuvěřitelný, již téměř 4-měsíční cyklus opakovaných protestů proti současnému režimu prezidenta Emmanuela Macrona. Tento víkend se protestující scházejí opět, už po neuvěřitelný sedmnáctý víkend v řadě.
Macron jako “Prezident Slunce”?
Již delší dobu je zřejmé, že francouzský prezident ztratil dávno kontakt s realitou. Raději se zabývá otázkami “záchrany Evropy”, než aby si nejdříve udělal pořádek ve vlastní zemi. Desetitisíce obyvatel Francie mu dávají svými protesty opakovaně najevo, že už u nich ztratil důvěru a že jej nechtějí nadále jako prezidenta své země.
Dle Macronova manifestu „Za evropskou obrodu“, zveřejněného tento týden, to totiž vypadá, že Macron nabyl dojmu, že je novým “Králem Slunce”, jak byl nazýván francouzský král Ludvík XIV. Že se mu podaří zachránit Evropu před všemi domnělými nepřáteli a že zrovna on byl “vyvolen”, aby se stal vůdcem této “nové Evropy”. Bohužel, v této souvislosti je tristní, že ho nezajímají běžné problémy jeho spoluobčanů.
Francie se stává rozdělenou společností
Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.
Prezident Emmanuel Macron se přitom chová jako typický představitel elit odtržených od reality. Po celé Francii se snaží diskutovat na zaranžovaných setkáních s hrstkou vybraných obyvatel, kteří mu servilně potvrzují správnost jeho politiky tvrdšího přístupu k těm nejchudším. Není divu, že tak zůstává ve své “bublině” spokojenosti sama se sebou a nepřipouští si potřebu zásadní změny své politiky.
Počty zraněných stoupají, brutalita policie se zvyšuje
Od začátku protestů ministerstvo vnitra evidovalo kolem dvou tisícovek zraněných demonstrantů a tisícovky policistů, a to včetně 31 vážných zranění. Ta byla ve 13 případech způsobena zásahem gumového projektilu do hlavy, v ostatních případech výbuchy ohlušujících granátů se slzným plynem či užitím fyzické síly, připomněl Le Parisien. Policie má při uplatňování brutality volnou ruku, neboť francouzské úřady, které by měly chránit občany před excesy bezpečnostních sil, odmítly stížnosti na překračování zákona ze strany policejních těžkooděnců.
Realita ovšem může být ještě horší, než uvádí úřední údaje. Novinář David Dufresne specializující se na policejní problematiku se podle listu dopočítal 308 případů zranění gumovými projektily. Z toho 108 lidí utrpělo zásahy do hlavy a 15 lidí přišlo o oko a jeden o ruku, když mu v ruce vybuchl policejní granát (viz ZDE).
Rudolf Hruboň