Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Francouzi protestují proti policejní brutalitě

Již 36. víkend v řadě protestují tento víkend Francouzi sdružení v hnutí tzv. Žlutých vest proti nenáviděnému prezidentu Emmanuelu Macronovi. Tentokrát je protest věnován policejní brutalitě, díky níž přišel o život 19. července 2016 francouzský občan Adama Traoré.

Pravda o smrti Adama

Hnutí „Pravda pro Adama“ požaduje nezávislé vyšetření smrti a volá po spravedlnosti pro 24-letého Adama Traoré, který zemřel za nevysvětlených okolností poté, co byl zatčen četníky během kontroly totožnosti ve svém rodném městě Beaumont-sur-Oise, nedaleko Paříže. Společné demonstrace s hnutím Žlutých vest byly dohodnuty po nedávných střetech mezi demonstranty a policií předchozí neděli 14. července.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň