Zahraniční

ŽIVĚ/VIDEO: Francouzi protestují opět proti prezidentu Macronovi

Demonstranti sdružení ve hnutí Žlutých vest protestují v ulicích francouzských měst proti politice prezidenta Emmanuela Macrona již po 48. víkend v řadě.

Nesouhlas s antisociální politikou státu

Od začátku protestů loni v listopadu se desítky tisíc lidí připojily k demonstracím v celé Francii kvůli různým stížnostem, od nárůstu cen pohonných hmot po nerovnost v příjmech. Prezident Emmanuel Macron se rozhodl zvýšení daní na pohonné hmoty odložit, jiná opatření na pomoc sociálně slabým vrstvám společnosti však nenabídl. Věnuje se více zahraniční politice, zejména v Evropské unii; problémy obyvatel vlastní země ho nezajímají.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň