Zahraniční

VIDEO: Francouzi nepolevují v protestech proti Macronovi

Již po dvanácté demonstrují ve Francii příznivci hnutí žlutých vest, které vyjadřuje nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona. Sobotní protest je věnován více než 2000 lidem, kteří od počátku protestů v polovině loňského listopadu utrpěli zranění. Na pařížské náměstí Republiky je svolán také protest s názvem „Žlutá noc“.

Enormní brutalita bezpečnostních složek

Režimu prezidenta Macrona se i přes stále brutálnější zásahy bezpečnostních složek a stoupající počet zatčených demonstrantů nedaří protesty potlačit. Většina Francouzů mu už nevěří, že chce skutečně něco změnit na své dosavadní politice zaměřené na podporu bohatých a zhoršování životních podmínek pro sociálně slabé občany.

Státní rada zamítla návrh na zákaz gumových projektilů

Státní rada, která ve Francii zastává roli nejvyššího správního soudu, v pátek odmítla zakázat policistům užívání zbraní na gumové projektily. Kontroverzi vyvolal především případ z minulé soboty, kdy policisté gumovým projektilem vážně zranili jednu z výrazných postav protestního hnutí Jérôma Rodriguese (viz ZDE).

Žlutá noc

Někteří příznivci hnutí by mohli také vyslyšet výzvy, aby se zapojili do „Žluté noci“, shromáždění na pařížském náměstí Republiky. Na místě častých demonstrací se mají odpůrci vlády sejít v 17:00 hod. a vydržet nejméně do 22:00 hod..

-rh-