Vůdkyně finské organizace Lotta Svärd Fanni Luukkonenová získala 19. května 1943 Řád německého orla s hvězdou od Adolfa Hitlera; Foto: Wikimedia Commons

Vůdkyně finské organizace Lotta Svärd Fanni Luukkonenová získala 19. května 1943 Řád německého orla s hvězdou od Adolfa Hitlera; Foto: Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: Finští dobrovolníci Waffen-SS se podíleli na zvěrstvech

Finský dobrovolnický prapor sil Waffen-SS se během druhé světové války dopouštěl na Ukrajině a na Kavkaze zvěrstev proti Židům, sovětským zajatcům i civilistům. Uvedla to nezávislá zpráva, kterou finská vláda nechala vypracovat na žádost Centra Simona Wiesenthala. Informoval o tom v článku server Novinky.cz (viz ZDE).

Ústředním tématem je rozsah, v němž se dobrovolníci z Finska podíleli na zločinech proti Židům

Po ztrátě oblastí v “zimní válce” 1939-1940 proti Sovětskému svazu, Finsko bojovalo proti SSSR v roce 1941 na straně Německa. 1408 finských dobrovolníků sloužilo v praporu Waffen SS od roku 1941 do roku 1943, prohlásil ředitel finského Národního archivu Jussi Nuorteva. 80 procent z nich předtím sloužilo ve finské civilní obraně, z velké části ve věku 17 až 19 let. Mnoho lidí patřilo k pravému okraji politického spektra. Údajně jen málo z nich podporovalo nacistické rasové teorie. Prý spíše “hledali vojenský výcvik pro budoucí válku se Sovětským svazem.” 256 z nich bylo zabito a 686 zraněno. Osm dobrovolníků dodnes žije.

“Historická pravda je pro mě důležitá,” zdůraznil ‘lovec nacistů’ Zuroff

“Zveřejnění informací vytváří základ pro lepší pochopení naší minulosti,” uvedl dále Nuorteva. ‘Lovec nacistů’ Efraim Zuroff požádal o studium v lednu loňského roku; v květnu byl pověřen Národní archiv. Hlavní otázkou šetření je, do jaké míry se finští dobrovolníci podíleli na zločinech proti Židům, jiným civilistům a válečným zajatcům na Ukrajině a na Kavkaze. SS síly zabily desítky tisíc lidí, řekl Nuorteva. Ke zvláště brutálním incidentům došlo ve Lvově.

Ukázka finské propagandy: “Milí sovětští vojáci! Poslouchejte, co vám řeknu:” Během 2. světové války bylo Finsko ve spojenectví s nacistickým Německem. Tyto letáky byly vyhozeny z letadel nad Rudou armádou, aby přesvědčily sovětské vojáky, aby se vzdali. Obsah je opravdu zábavný. Finské úřady nabídly Rusům věci jako dobré jídlo a láhev vodky.

Zdrojem šetření bylo 75 finských časopisů, stejně jako dokumenty z německých archivů a památník holocaustu Yad Vashem v Jeruzalémě. Stíhání posledních živých členů jednotky je kvůli důkazům velmi obtížné, uvedl Zuroff. “Především je pro mne důležitá historická pravda,” vysvětlil. „Dnes musíme bojovat proti zkreslené prezentaci holocaustu, a to zejména ve východní Evropě,” dodal.

Závěry zprávy potvrzují obavy

„Oddíly a příslušníci divize SS-Wiking se během vpádu do Sovětského svazu a postupu přes Ukrajinu a na Kavkaz zapojili do mnoha zvěrstev,“ uvedla zpráva, kterou si nechala vypracovat finská vláda. „Deníky a vzpomínky finských dobrovolníků ukazují, že prakticky každý z nich si od počátku musel být vědom zvěrstev a masakrů,“ píší autoři. Proti závěrům zprávy, která byla vydána před týdnem, se nyní ohradil finský ministr obrany Jussi Niinistö.

Finský ministr obrany se postavil za nacisty

Niinistö historiky kritizoval, že údajně nerespektovali presumpci neviny, když bez důkazů vyvolali pochybnosti o finských dobrovolnících, přestože ve zprávě jsou i konkrétní údaje, napsal list The Times Of Israel. Naopak historik Zuroff zprávu uvítal a ocenil přístup Finska, které se rozhodlo zveřejnit zjištění, i když jsou „bolestná a nepříjemná.“

Rudolf Hruboň