Proti dotační politice vlády a Evropské unie v Česku protestovali čeští zemědělci. Žádali přehodnocení unijních cílů v zemědělství a kritizovali přesun peněz směrem k menším farmářům.
Hrozí potravinová krize
Před pražským Kongresovým centrem, kde se konalo zasedání evropských ministrů zemědělství, se zúčastnily protestní akce desítky lidí. Organizátoři akce rozdávali lidem brambory a jablka s heslem, že může jít o poslední produkty českého zemědělství. Martin Pícha ze Zemědělského svazu ČR varoval před tím, že v budoucnu hrozí potravinové krize. Zemědělský svaz a Agrární komora dnes v Praze představily společné memorandum, které podepsalo 14 zemědělských organizací z devíti unijních států. Od vlád a EU požadují kromě stanovení maximálních cen energií také kompenzace vysokých cen hnojiv a dalších nákladů.
Vadí zelená politika EU
Z dlouhodobého hlediska požadují zemědělci více peněz ze Společné zemědělské politiky EU kvůli environmentálním ambicím unie. Protestujícím českým zemědělcům vadí politika Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Podle protestujících zemědělců by měly být cíle dohody přehodnoceny a odloženy. Zároveň žádají změny při prodejích emisních povolenek, které jsou podle zemědělců likvidační. Od začátku roku rovněž kritizují změnu dotační politiky na období mezi lety 2023 až 2027. Vláda v lednu rozhodla o přesunu větší části peněz k menším farmářům. Svazy tvrdí, že vláda bere peníze firmám, které vyrábějí většinu potravin v Česku.
Zpracoval Rudolf Hruboň