Foto: Profil Zemědělského svazu na sociální síti

Foto: Profil Zemědělského svazu na sociální síti

Domácí

ZEMĚDĚLCI PROTESTOVALI proti agrární politice nové vlády

Proti změnám v rozdělování dotací protestovali ve čtvrtek čeští zemědělci. K akci je vyzvaly Agrární komora a Zemědělský svaz. Změny v dotační politice podle nich nespravedlivě zvýhodňují malé zemědělce.

Vláda zvýhodnila malé zemědělce

Na změně dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun. Rok a půl se s minulou vládou projednával Strategický plán českého zemědělství a během 14 dnů se těžko vydobytý kompromis zruší bez dalšího projednání s nevládními zemědělskými organizacemi. Všichni jsme se už museli smířit s tím, že naše příjmy poklesnou díky zavedení Green Dealu do praxe,“ řekl k tomu místopředseda Zemědělského svazu Jaroslav Vaňous.

Střední a velké podniky převažují

Většina zemědělské produkce se podle viceprezidenta Agrární komory ČR Leoše Říhy v Česku realizuje na farmách střední velikosti, kde je soustředěna většina živočišné výroby včetně produkce mléka. Agrární komora a Zemědělský svaz zastupuje více než 80 procent zemědělců, přičemž zemědělci svazu v Česku obhospodařují asi 1,11 miliony hektarů zemědělské půdy. Asociace soukromého zemědělství, která s nově upraveným plánem souhlasí a o protestech zemědělců mluvila jako o údajném „nátlaku agrobaronů“, se pohybuje zhruba na třetině zemědělské produkce. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly je prý úprava systému kompromisem respektujícím reálnou situaci v českém zemědělství.

Hrozí zdražování potravin

„Chápeme, že v Evropě je stále ještě potravin přebytek a musíme snížit dopady našeho hospodaření na krajinu. Tato vláda však zapomněla, a pan ministr Jurečka u toho byl, že v roce 2016 schválila Strategii českého zemědělství do roku 2030. Vláda slibovala podporu středním podnikům, které zajišťují produkci 80 procent potravin, to nově padá. „Říkejme si věci na rovinu. To jak emisní povolenky zdražují energie, tak plánované snahy protlačované do strategického plánu budou znamenat zdražení potravin,“ dodal Vaňous. Investice do živočišné výroby, i když byly v souladu se strategií českého zemědělství s investiční podporou EU, budou podle Vaňouse zmařené.

Zpracoval Rudolf Hruboň