Poté co byl historik Michal Macháček vyznamenán prezidentem Milošem Zemanem, neschválila mu Akademie věd zařazení do špičkového vědeckého programu. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky.cz (viz ZDE).
Oceňovaná biografie Gustáva Husáka
Loni byl historik Michal Macháček na vrcholu blaha. V pouhých dvaatřiceti dosáhl úspěchů, na něž mnozí čekají mnohem déle. Za životopisnou monografii o Gustávu Husákovi dostal prestižní cenu Josefa Hlávky. Jeho práce si navíc povšiml prezident Miloš Zeman. Knihu nejprve opakovaně vychválil, na podzim pak Macháčka pozval do Vladislavského sálu, kde mu mezi společenskou smetánkou udělil vyznamenání.
U Drahošových kolegů upadl v nemilost
Kariéra úspěšného mladého odborníka na totalitní éru se ale zadrhla. Akademie věd mu opakovaně odmítla žádosti o zařazení do špičkového vědeckého programu. Macháček byl nucen opustit akademické prostředí a nyní píše dějiny pražské ZOO. Naznačuje přitom, že za rozhodnutím komise může být právě fakt, že Zeman oceňuje jeho práci. „Přímo vám to nikdo neřekne. V komisích ale sedí lidé, kteří byli předtím v poradním sboru (Zemanova soka) Jiřího Drahoše,“ prohlásil Macháček. Akademie věd nařčení odmítá.
Vrací se politické kádrování?
Vyslovil se i Hrad, který Macháčkovu situaci zpovzdálí sleduje. „Pan prezident o této situaci ví a není mu v žádném případě lhostejná. Je smutné, že se takové praktiky, které byly běžné v době před listopadem 1989, navracejí,“ řekl LN mluvčí Jiří Ovčáček. Úvahy o jakémsi „kádrování“ přiživil i Macháček. Podle něj někteří lidé v akademickém prostředí nelibě nesli interview, které poskytl médiím krátce před loňskou prezidentskou volbou. „Měl jsem rozhovor, v němž jsem se nevyjádřil k Zemanovi negativně. Sice ani adoračně, ale bylo mi řečeno, že jsem udělal chybu,“ dodal.
Rudolf Hruboň