Prezident Miloš Zeman; Foto: repro CNN Prima News

Prezident Miloš Zeman; Foto: repro CNN Prima News

Domácí

ZEMAN: Odmítači prodloužení nouzového stavu jsou politické hyeny

Vláda má mou podporu v případě prodloužení nouzového stavu, prohlásil prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu Partie televize CNN Prima News. Kritiky prodloužení nouzového stavu označil prezident za politické hyeny.

Politické zneužívání epidemie

Kabinet bude o jeho prodloužení do 22. ledna žádat Poslaneckou sněmovnu. „Vláda má mou podporu pro prodloužení nouzového stavu. Pokud by nenastal, něco se rozvolní, něco se nebude moci dělat. Křivka nemocných a mrtvých vyletí,“ řekl Zeman. Ty, kteří odmítají prodloužení nouzového stavu, označil za „politické hyeny“. „Vědomě posílají na smrt stovky, tisíce lidí, aby si u některých živých zvýšili před volbami preference,“ dodal prezident.

Pouze rozumné kompenzace

V souvislosti s kompenzacemi pro podnikatele, kteří jsou postiženi koronavirem, je pro rozumné krytí režijních nákladů. Rozhodně ale nepokládá za rozumné krytí ušlého zisku. „Schodek schváleného rozpočtu je obludný, z toho by se daly vyplatit takové kompenzace, ale stát není pojišťovna ani kasička. Stát je instance poslední záchrany. Proto by se měly zaplatit fixní náklady, tedy energie, nájemné, platby za zaměstnance,“ řekl Zeman.

Světlo na konci tunelu je vakcína

V rozhovoru odsoudil odmítače roušek i ty, kteří porušují opatření. „Jsme ve válce s COVIDem. Pokud v této situaci někdo nenosí roušky, jen zvyšuje šíření infekce. Stejně tak ti, kteří nechají otevřené restaurace, přispějí k šíření viru,“ řekl. Prezident oznámil, že se nechá očkovat, protože vakcína je podle něj jedinou cestou z této koronavirové krize. „Světlo na konci tunelu je zřejmě až vakcína. A pokud během příštího roku vakcína zabere, tak budeme z nejhoršího venku,” dodal.

Zpracoval Rudolf Hruboň