Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Domácí

ZEMAN: “Nejsem žádný monarcha, abolice je součástí ústavy”

“Abolice je součástí ústavy České republiky a pokud je prezidentovi využívání tohoto práva odnímáno, potom všichni, kteří tento názor zastávají, jednají protiústavně,” prohlásil prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro deník Blesk (viz ZDE).

“Nezesměšnil bych se”

Zeman odmítl, že by se zesměšnil, když by se rozhodl pro abolici v kauze Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše. „Abolicí bych se zesměšnil v případě, že bych se pro ni rozhodl ve chvíli, kdy by kauza Čapí hnízdo nebyla podložena rozhodnutím státního zástupce. V kauze Andreje Babiše jsou dvě rozhodnutí státních zástupců,“ řekl Zeman. “Pokud by se státní zástupce Šaroch rozhodl podat žalobu, jeho rozhodnutí bych respektoval,” prohlásil prezident.

“Odmítám politické tlaky na justici”

„Jediné, co nerespektuji, je pokus zneužít justici k politickým tlakům,“ řekl Zeman s tím, že v tomto případě by abolici využil. V případě, že by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil stíhání premiéra Babiše, prezident by jeho stíhání zastavil. „Bylo by ale na samotném premiérovi Andreji Babišovi, zda se rozhodne abolici přijmout, nebo absolvuje zdlouhavý proces,“ dodal prezident.

Rudolf Hruboň