Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Domácí

Zeman má KOMPRO MATERIÁL na šéfa BIS Koudelku. Předá ho Babišovi

Kancelář prezidenta republiky připravuje materiál, který se týká ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Bude argumentací, proč prezident Miloš Zeman nechce Koudelku povýšit do hodnosti generála. Prezident to uvádí v rozhovoru pro portál iDNES.cz (viz ZDE).

Materiál připravil bývalý analytik BIS

“Jak jste si možná všimli, tak v Kanceláři prezidenta republiky začal pracovat pan Jiří Rom, bývalý šéf analytiky BIS. A já panu premiérovi při naší nejbližší večeři předám materiál, který se týká pana Koudelky. Myslím si, že každé rozhodnutí se má argumentovat, a tento materiál bude argumentací,” řekl Zeman. Koudelkovo povýšení vláda prezidentu Miloši Zemanovi navrhla už popáté. Zeman to dosud vždy odmítl. Kontrarozvědku, která ve svých zprávách opakovaně upozorňuje například na nebezpečí údajných ruských či čínských špionů, prezident často kritizoval.

Koudelka by měl být odvolán

Zeman se domnívá, že Koudelka by měl být z čela úřadu odvolán. “Ale vzhledem k tomu, že jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné,” dodal. Koudelka se vedení BIS ujal 15. srpna 2016, kdy v čele kontrarozvědky nahradil Jiřího Langa, který požádal o uvolnění z funkce a později stanul v čele Národního bezpečnostního úřadu. Pod jeho vedením se začala BIS orientovat ve své činnosti na údajné nepřátele Česka jako jsou Rusko nebo Čína. Koudelka za to obdržel vyznamenání od americké zpravodajské služby CIA.

Zpracoval Rudolf Hruboň