Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil Miloše Zemana na sociální síti

Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil Miloše Zemana na sociální síti

Domácí

ZEMAN chce hlavu Blatného, Petříčka i šéfky SÚKL. Babiš je proti

Prezident Miloš Zeman bude chtít s premiérem Andrejem Babišem (ANO) hovořit o možném odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a šéfky Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Uvedl to v rozhovoru pro Parlamentní listy (viz ZDE).

Největší překážky pro dovoz Sputniku

Označil je za největší překážky pro dovoz ruské vakcíny Sputnik V do České republiky. „Dvěma největšími překážkami jsou ministr zdravotnictví Blatný a také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv,” svěřil se Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy. Zeman dále uvedl, že Blatný a Storová „jsou vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé”. „Nesou plnou odpovědnost za tato úmrtí,” dodal. Blatný trvá na nezbytnosti schválení veškerých očkovacích látek Evropskou agenturou pro léčiva (EMA). Pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to podle prezidenta ke zlepšení vztahů. Babiš podle něj udělal chybu, že za nástupce bývalého šéfa resortu Romana Prymuly navrhl „nekompetentního ministra”.

Hamáček se za Petříčka postavil

Skončit by podle Zemana měl i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v souvislosti s prosazováním nákupu vakcín ze Spojených arabských emirátů. Na dotaz, zda se „nechystá chtít Petříčkův konec na ministerstvu“, Zeman označil šéfa resortu zahraničí za člověka, který selhal. „Považuji za reálné, že by k tomu mohlo dojít. Je krátce před volbami a každé vládě prospěje, když včas vymění méně úspěšné ministry,“ dodal Zeman, podle něhož by měl šéf koaliční ČSSD preferovat zájmy státu před zájmy strany. „V České republice platí dělba moci. Názor pana prezidenta je relevantní, ale tím, kdo navrhuje personální změny v kabinetu, je předseda vlády,“ uvedl k tomu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Babiš: Změny ve vládě nejsou na stole

Personální změny ve vládě nejsou na stole, odmítl premiér Andrej Babiš výzvu prezidenta Miloše Zemana k odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Babiš uvedl, že vláda má nyní jiné úkoly než personální rošády v kabinetu. „Soustředíme se na očkování, žádné personální změny ve vládě nejsou na stole,” řekl Babiš. Pod tlakem prezidenta se Babiš necítí. Připomněl, že personální složení kabinetu je v jeho kompetenci. Babiš je rád, že Sputnik požádal o certifikaci u EMA. „Žádný další plán není na stole,” odtušil.

Zpracoval Rudolf Hruboň