Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil Miloše Zemana na sociální síti

Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil Miloše Zemana na sociální síti

Domácí

ZEMAN: BIS poškozuje ekonomické zájmy státu, Koudelka není dobrý manažer

Prezident Miloš Zeman předal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) materiál týkající se šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Ukazuje, že Koudelka není dobrý manažer, prohlásil prezident v rozhovoru pro Parlamentní listy (viz ZDE).

Materiál od bývalého příslušníka BIS

Materiál má podle Zemana dvě fáze, stručnou a podrobnější. Jejich společným jmenovatelem je tvrzení, že Koudelka není dobrý manažer. „Argumenty, které na podporu tohoto tvrzení byly uvedeny, jsem předal panu premiérovi. Mohu říci, že je vypracoval člověk, který v BIS dlouhodobě a ve vysoké funkci pracoval, řekl Zeman. Souhlasně pak odpověděl na dotaz, zda materiál zpracoval bývalý šéf analytiky BIS Jiří Rom. Podle dřívějších informací Respektu začal Rom v Kanceláři prezidenta republiky pracovat 1. srpna. Ve vedoucích funkcích BIS Rom pracoval 27 let.

Rozdílný názor s Babišem

Koudelkovi za rok v létě končí pětiletý mandát. Vláda ho může prodloužit, nebo vybrat někoho jiného. Prezident může pouze vyjádřit doporučení. Mým doporučením rozhodně nebude ponechání pana Koudelky na další funkční období v čele BIS, uvedl Zeman. Babiš má na Koudelku dlouhodobě jiný názor než Zeman. „Nemám důvod ho měnit. Pan Koudelka dělá svou práci dobře a v tom se s prezidentem lišíme,“ řekl Babiš před měsícem. Koudelkovo povýšení na generála vláda navrhla pětkrát, Zeman to vždy odmítl. Kontrarozvědku prezident často kritizoval.

Zpracoval Rudolf Hruboň