Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil M. Zemana na sociální síti

Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil M. Zemana na sociální síti

Domácí

ZEMAN: BIS nezákonně odposlouchávala lidi z mého okolí

Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro server Blesk.cz opět tvrdě kritizoval Bezpečnostní informační službu (BIS) kvůli odposlechům lidí z jeho okolí (viz ZDE).

Odposlech sed týkal i prezidenta

Miloš Zeman se dlouhodobě netají svými kritickými názory na fungování české kontrarozvědky. Dlouhodobě usiluje také o odvolání jejího šéfa Michala Koudelky a opakovaně ho odmítá jmenovat do funkce generála. V neděli se objevila informace, že zpravodajci odposlouchávali Zemanova poradce Martina Nejedlého, o němž se tvrdí, že má úzké vazby na ruský Kreml a Rosatom. Podle Zemana je Nejedlý jen okrajovým jménem, odposlouchávaných lidí má být více. Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, a tedy i mě, řekl v neděli Zeman s tím, že on sám nevlastní telefon, tudíž v případě potřeby telefonuje i například z mobilu Nejedlého.

Odposlechy měly být zastaveny

S informací se obrátil na premiéra Andreje Babiše (ANO), který mu následně sdělil, že odposlechy nechal zastavit. „Ale nebyla to pravda, z útrob BIS jsem se dozvěděl, že odposlechy pokračují,” uvedl Zeman. Na dotaz, proč se neobrátil na parlamentní komisi pro kontrolu BIS, prezident reagoval tak, že jí nevěří, protože o efektivitě těchto komisí se dá pochybovat. Premiér Babiš následně ČTK sdělil, že on ani vláda prý nemají pravomoci k povolování ani zastavování odposlechů. O které lidi ze Zemanova okolí se BIS měla zajímat neví a nezajímá se o to. Takovou pravomoc by měl mít Vrchní soud.

Nedůvěra ke Koudelkovi

Zeman nechtěl záležitost před volbami řešit, ovšem za podmínky, že Koudelka, kterému měl skončit 15. srpna mandát, v čele informační služby skončí. To se nestalo a kabinet ho pověřil vedením do jmenování nového ředitele, ke kterému by mělo dojít po volbách. S odposlechy také souvisely prezidentovy žádosti na odvolání Koudelky z funkce. „Nechtěl jsem to příliš rozmazávat před volbami. Pevně jsem doufal, že pan Koudelka skončí k 15. srpnu a přijde tam člověk, který nebude fízlovat, šmírovat a špiclovat. A už je po patnáctém srpnu. Protože se tak tedy nestalo, tak jsem se ozval. Není možné, aby šéf BIS bez důkazů odposlouchával prakticky každého občana. To je jeden z důvodů a příkladů, proč pan Koudelka není mužem na svém místě,“ vysvětlil změnu názoru Zeman.

Zpracoval Rudolf Hruboň