Volodymyr Zelenskij; Foto: Reprofoto profil V. Zelenského na sociální síti

Volodymyr Zelenskij; Foto: Reprofoto profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

ZELENSKYJ ZUŘÍ: Petice žádá aby muži mohli opustit Ukrajinu

Ukrajinský vůdce Zelenskyj se v neděli rozzuřil v souvislosti s peticí, kterou žádají Ukrajinci možnost opustit zemi. Ukrajinští muži totiž utíkají stále více ze země, protože nechtějí do války. Kvůli všeobecné mobilizaci ale muži mezi 18 a 60 lety opustit zemi nemohou.

Petice žádá zrušení zákazu výjezdu ze země

Čím dále tím více lidí na Ukrajině začíná vyjadřovat nechuť bojovat a pravděpodobně i padnout za prozápadní kyjevský režim. Všeobecná morálka klesá a kdo může, snaží se utéct ze země. Proto nyní vznikla petice, která za krátkou dobu získala již přes 25 tisíc podpisů a která žádá obnovení možnosti pro muže mezi 18 a 60 lety vycestovat ze země. V současné době to totiž není možné a porušení je tvrdě trestáno jako dezerce. Kvůli všeobecné mobilizaci tak musí uprchlíci volit přechod přes zelenou hranici. Na hranicích se Slovenskem zaznamenávají prudký nárůst počtu takových uprchlíků. Na Ukrajinu je ale zatím solidárně nevracejí.

Zelenskyj “nechápe komu je petice určena”

Zelenskyj v neděli odmítl výzvy zrušit zákaz odjezdu mužů v branném věku z Ukrajiny. Argumentoval tím, že denně v bojích na východě země umírá až 100 lidí. „Nevím, komu by měla být ta petice určena. Možná mně. Možná by ale měla být adresována rodičům, kteří přišli o své syny, bránící za cenu svého života tu či onu oblast, to či ono město? A víte, že to většinou nebyla jejich města, ve kterých se narodili,“ uvedl evidentně nervózní Zelenskyj. Dneska nejméně 50 až 100 lidí denně může umírat na nejtěžším směru ruské ofenzívy na východě. Brání náš stát, naši nezávislost,“ tvrdil dále. „Když se na mne obracejí s peticí, aby naši muži směli během válečného stavu odjet z našeho státu, soudím, že ta petice vůbec není určena mně,“ dodal.

Nervozita režimu roste po debaklu v Azovstalu

Nervozita ukrajinského režimu roste poté, co Rusko definitivně dobylo Azovstal a Mariupol jako baštu ukrajinského nacionalismu a symbol odporu proti Rusku. Při marných pokusech o osvobození neonacistů s pluku Azov ztratila Ukrajina spoustu letadel a pilotů, jak přiznal samotný prezident Zelenskyj. Přes mohutnou podporu ze Západu se Ukrajincům zatím nedaří zastavit postup ruských jednotek na jihu a východě země. V ukrajinském vedení dochází k čím dále větším rozporům mezi tzv. jestřáby, tzn. zastánci tvrdé linie a těmi, kteří by se chtěli s Ruskem dohodnout. Zejména poradce Zelenského Mychajlo Podoljak by rád “všechny Rusy na Ukrajině fyzicky zlikvidoval”, jak nedávno prohlásil v rozhovoru pro západní média.

Zpracoval Rudolf Hruboň