Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

ZELENSKYJ VZKAZUJE ZÁPADU: Nevyvolávejte paniku!

“Ukrajina ve sporu s Ruskem nepotřebuje paniku, napětí se nyní nevyhrocuje, i když se to do budoucna nedá vyloučit,” prohlásil dnes překvapivě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve zjevné narážce na Západem vyvolanou bezpečnostní krizi.

Po ulicích Kyjeva tanky nejezdí

Nepotřebujeme paniku, potřebujeme stabilizovat naši ekonomiku,“ zdůraznil Zelenskyj podle agentury AFP. Ukrajina totiž čelí od prozápadního převratu v roce 2014 hluboké ekonomické krizi. „Nyní nezaznamenáváme větší eskalaci než dříve. Jsou signály i od představitelů respektovaných států, prostě říkají, že zítra bude válka. To je panika,“ dodal podle webu BBC na tiskové konferenci v Kyjevě.

“Ano, zvětšil se počet ruských vojáků u hranic Ukrajiny, ale na to jsem upozorňoval už na začátku loňského roku, kdy Rusko podnikalo vojenská cvičení. Teď se nedomnívám, že situace je napjatější, než byla tehdy, kdy ruská cvičení vrcholila. Ale tehdy se nevedla taková informační politika,“ řekl šéf státu podle agentury Unian a apeloval na média, aby informovala vyváženě a novináři si všímali, že po kyjevských ulicích tanky nejezdí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes pozval Zelenského k jednání o vzájemných vztazích. Ministr prohlásil, že Rusko je připraveno jednat s ukrajinským vůdcem, ať v Moskvě, Petrohradu či v Soči o zlepšení a normalizaci bilaterálních vztahů. Zelenskyj nicméně nabídku Ruska označil za “cynickou” a odmítl ji.

Zpracoval Rudolf Hruboň