Ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

ZELENSKYJ VYZVAL NATO k preventivnímu úderu na Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek zúčastnil videokonference, během které prohlásil, že je nezbytné provést preventivní údery, aby se vyloučilo, že Rusko použije jaderné zbraně.

Preventivní úder na Rusko

„Co by mělo NATO dělat? Odstranit hrozbu, že Rusko použije jaderné zbraně. Především ale znovu apeluji na mezinárodní společenství jako před 24. únorem: zapotřebí jsou preventivní údery, aby Rusové věděli, co je potká, pokud jaderné zbraně použijí,“ řekl Zelenskyj a zdůraznil, že nelze prý čekat, až Rusko zasadí jaderné údery, a až pak odpovědět. NATO podle něj musí přehodnotit svůj přístup. Kyjev později sdělil, že Zelenskyj měl prý na mysli “preventivní sankce”, a nikoli vojenské údery.

Západ chce rozpoutat válku

Na Zelenského slova už ve čtvrtek zareagoval mimo jiné mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který je označil za výzvu k rozpoutání světové války. Peskov podle listu Kommersant současně tvrdil, že počínání Kyjeva ve skutečnosti řídí Spojené státy a Británie, a tak by za ně měly nést odpovědnost. Prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o „preventivním úderu“ na Rusko potvrzuje hrozby přicházející z Kyjeva a nutnost ruské zvláštní vojenské operace, reagoval v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Zpracoval Rudolf Hruboň