Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Repro profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Repro profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

ZELENSKYJ OBRACÍ: Ukrajina připustila mírová jednání s Ruskem

Kyjev je ochotný jednat s Moskvou o míru, oznámil dnes tajemník bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Zelenskyj v pondělí překvapivě i přes předchozí odmítavý postoj naznačil, že by se za určitých podmínek mohly mírové hovory obnovit.

Ochota s podmínkami

„Hlavní podmínkou ukrajinského prezidenta je obnovení územní celistvosti Ukrajiny,“ napsal na Twitteru Danilov. Zelenskyj v pondělí uvedl, že má zájem o jednání s Ruskem – zopakoval ale dříve uváděné podmínky včetně plného obnovení ukrajinských hranic, kompenzací za způsobené škody a potrestání zodpovědných ruských činitelů za údajně spáchané válečné zločiny. Pouhá ochota jednat, i když podmíněná pro Moskvu patrně nepřijatelnými podmínkami, je pro Zelenského obratem, napsala agentura AP. Prezident mimo jiné na začátku října podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická jednání ukrajinských představitelů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zelenskyj předtím několikrát zdůraznil, že Kyjev prý nebude s Ruskem jednat, dokud bude Putin v Kremlu.

Změna na základě nátlaku USA

Ukrajinský prezident změnil postoj patrně po nátlaku Spojených států, které už nechtějí financovat  další vyzbrojování kyjevského režimu nejmodernějšími západními zbraněmi. Informoval o tom v sobotu americký list The Washington Post (viz ZDE). V něm se píše, že vláda amerického prezidenta Joea Bidena soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu jednat s Ruskem a upustili od veřejného odmítání mírových rozhovorů, pokud bude ruský prezident Putin u moci. Ukrajina je závislá na finanční pomoci Západu a zejména USA. Podle ekonomických odborníků by země bez gigantické finanční pomoci již dávno zkrachovala. Ekonomika země totiž v podstatě nefunguje a peníze státu jsou rozkrádány oligarchickými klany za tiché tolerance kyjevských politiků, kteří jsou oligarchy korumpováni.

Zpracoval Rudolf Hruboň