Volodymyr Zelenskij; Foto: Reprofoto profil V. Zelenského na sociální síti

Volodymyr Zelenskij; Foto: Reprofoto profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

ZELENSKYJ: Kyjev je tlačen k ústupkům Moskvě

“Válečná únava z probíhajícího konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem celosvětově roste,” připustil v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Proto „lidé chtějí nějaký výsledek“ a tlak na Ukrajinu, aby dosáhla jakéhokoli mírového řešení, roste, dodal.

Tlak na Kyjev roste

„Samozřejmě, že nás každý chce trochu popohnat k nějakému výsledku, pro nás určitě nepříznivému, protože se nás zatím neptají, ale je to výhodné pro určité strany, které mají své zájmy, jak finanční, tak politické,“ řekl Zelenskyj novinářům. Neupřesnil přesně, jaké strany vyvíjejí tlak na Ukrajinu, aby dosáhla mírové dohody s Moskvou. Dá se však přepokládat, že to jsou západní země, které si vydržují loutkovou vládu v Kyjevě. Sám Zelenskyj, stejně jako další vrcholní ukrajinští představitelé, opakovaně vyloučili jakoukoli možnost územních ústupků Rusku a slíbili získat zpět celé území země.

Vojenská operace

Rusko zaútočilo na sousední stát koncem února poté, co Ukrajina neimplementovala podmínky minských dohod, které byly poprvé podepsány v roce 2014, a poté, co Moskva nakonec uznala donbaské republiky Doněck a Luhansk. Protokoly zprostředkované Německem a Francouzi byly navrženy tak, aby daly separatistickým regionům zvláštní status v rámci ukrajinského státu. Kreml od té doby požaduje, aby se Ukrajina oficiálně prohlásila za neutrální zemi, která se nikdy nepřipojí k vojenskému bloku NATO pod vedením USA. Kyjev tvrdí, že ruská ofenzíva byla údajně zcela nevyprovokovaná, a popřel tvrzení, že plánoval dobýt obě republiky silou.

Zpracoval Rudolf Hruboň