Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

ZELENSKYJ chce prosadit zákon o “původních národech.” Zavání to Třetí říší, reaguje Moskva

Ruský prezident Vladimir Putin poskytl velký rozhovor, ve kterém zhodnotil poslední rozhodnutí ukrajinských úřadů. Ruský lídr zkritizoval ukrajinský návrh zákona o “původních národech,” do jehož seznamu nebyli zařazení Rusové.

Praxe nacistického Německa

Putin zdůraznil, že mluvit o Rusech jako o nepůvodním obyvatelstvu není pouze nesprávné, ale také směšné a hloupé, protože to protiřečí historickým faktům. Při komentáři návrhu zákona o “původních národech,” který prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v květnu předložil parlamentu, Putin poznamenal, že se k takové iniciativě staví negativně. Podle něj „samotné dělení na původní, prvořadou kategorii lidí, druhořadou a tak dále již zcela určitě připomíná teorii a praxi nacistického Německa“. „Nikdo nebude chtít být lidmi druhé třídy, nemluvím už o jazykové a další diskriminaci v obyčejném životě člověka, což povede k tomu, že stovky tisíc, možná dokonce miliony lidí budou přinuceny odjet, protože nebudou chtít být lidmi druhé třídy,“ dodal ruský prezident. Putin zdůraznil, že Moskva vůči podobným rozhodnutím nemůže zůstat lhostejná.

Nacismus má na Ukrajině tradici

Nacistické názory mají na Ukrajině dlouhou tradici. Jeden z největších válečných zločinců v dějinách Stepan Bandera je tam národním hrdinou. Ukrajinským režimem jsou tolerována neonacistická hnutí a bojůvky, které se beztrestně dopouštějí válečných zločinů a zvěrstev v bojích na východě země. Současný prezident Zelenskyj nejenže proti těmto tendencím nezakročil, ale podporuje stále více ukrajinský nacionalismus.

Sjezd neonacistického hnutí “Patriot Ukrajiny”, později Azovský prapor; Foto: MK / Wikimedia Commons

Zpracoval Rudolf Hruboň