Ilustrační foto: Adrem68 / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Adrem68 / Wikimedia Commons

Zahraniční

“ZELENÉ” NĚMECKO získává znovu nejvíce elektřiny z uhlí

Uhlí bylo v prvním pololetí letošního roku znovu hlavním zdrojem elektrické energie v Německu. Předstihlo tak větrnou energii, která měla největší podíl na produkci elektrické energie o rok dříve. Vyplývá to z dat, jež tento týden zveřejnil Spolkový statistický úřad (Destatis). Upozorňuje na to článek na serveru Novinky (viz ZDE).

Na vině je prý počasí “chudé” na vítr

Zatímco ještě v prvním pololetí loňského roku byl podíl uhlí na dodávkách elektrické energie 20,8 procenta, letos už to bylo 27,1 procenta. Jak uvedl Destatis, za tímto propadem bylo v průměru nepříliš větrné počasí v první polovině roku. Aktuální vývoj ukazuje, jak složité pro Německo bude dosáhnout při boji s klimatickou změnou uhlíkové neutrality, tedy rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním do atmosféry. Německo má totiž v plánu postupně utlumit výrobu energie z uhlí, k tomu si však přibralo závazek do roku 2022 ustoupit od jaderné energie. Ta přitom emise uhlíkových plynů neprodukuje. V provozu v zemi zbývá posledních šest jaderných reaktorů. Tři z nich skončí na konci letošního roku, zbylá polovina na konci příštího roku.

Němci nakupují stále více elektřiny z ČR

Německo také stále více nakupuje elektřinu v zahraničí. Mezi prvním pololetím loňského a letošního roku narostlo množství proudu zajištěného dovozem z Česka o 127,3 procenta z 1,1 na 2,5 miliardy kWh. V Česku se přitom Německem odmítané jádro na výrobě elektřiny podílí zhruba ze třetiny. Naopak Německo v prvních šesti měsících roku importovalo méně elektřiny z Francie, a to o 50,6 procenta, z 8,7 miliardy na 4,3 miliardy kWh. Celkem v obou letech za první pololetí do Německa z ciziny putovalo 25,7 miliardy kWh. Na druhé straně Německo v pololetí exportovalo 34,5 miliardy kWh, což představuje meziroční nárůst o 2,7 procenta.

Zpracoval Rudolf Hruboň