„Životně důležití informátoři v Kremlu ztichli a nechali CIA a další špionážní agentury v temnotě o tom, jaké jsou další záměry prezidenta Putina“, píše ve svém článku americký list New York Times (viz ZDE).
Lepší práce ruské kontrarozvědky
Podle zdrojů z okruhu tajných služeb američtí zpravodajci nevěří, že jejich špionážní zdroje byly ohroženy nebo zabity. Namísto toho dospěli k závěru, že jejich činnost byla omezena na základě agresivnější práce ruské kontrarozvědky.
Vyhoštění amerických zpravodajců
Zpravodajská síť USA v Rusku byla také postižena vyhoštěním amerických diplomatů v odpovědi na vyhoštění ruských diplomatů z USA. Zpravodajci, kteří chtějí chránit metody sběru dat z Ruska, neposkytli podrobnosti o ztracených zdrojích, ale uznali degradaci shromažďovaných informací. Mluvili s podmínkou anonymity, protože neměli oprávnění odhalovat utajované informace. Oficiální mluvčí CIA tyto informace odmítl komentovat.
Metody získávání informací z Ruska
Ke špionáži Ruska používají Američané různé metody, jako je sledování komunikace a pronikání do počítačových sítí. „Tok informací zůstává nadále silný“, tvrdí američtí zpravodajci. Pro eliminaci nebezpečí odhalení se ale budou muset nyní zdroje setkávat se svými řídícími orgány z CIA mimo Rusko, dále od ruské kontrarozvědky.
Rudolf Hruboň