Vědci ze Severozápadní univerzity v USA dospěli k závěru, že jen ve Spojených státech trpí miliony lidí srdečním selháním způsobeným obezitou a cukrovkou. Přitom se snižuje průměrná délka života. Uvádí se to v článku na odborném portálu EurekAlert! (viz ZDE).
Úmrtí na srdeční selhání u mladých dospělých
Vědci rozebrali údaje Středisek pro kontrolu a prevenci chorob o hlavních a vedlejších příčinách smrti asi 48 milionů lidí za dobu 1999 až 2017. Zkorigovali přitom podle věku koeficient úmrtnosti na srdeční selhání mezi lidmi ve věku 35 až 84 let. Ukázalo se, že od roku 2012 umírá stále více lidí na srdeční choroby, a to nehledě na značné úspěchy v léčení dysfunkce srdečního svalu. Podle odhadů trpí touto diagnózou šest milionů lidí a prognóza pro nemocné je celkem nepříznivá.
Vzrůstající role prevence
Podle slov vědců je pro změnu této znepokojivé situace třeba se soustředit na snižování rizikových faktorů, včetně vysokého krevního tlaku, vysoké úrovně cholesterolu a cukrovky. Změny zdravého životního stylu podporující normální index tělesné hmotnosti mohou chránit před rozvojem srdečního selhání, stejně jako zapojením se do pravidelné fyzické aktivity a konzumací zdravé, vyvážené stravy.
Rudolf Hruboň