Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Magazín

ZDRAVÍ: Nemoci souvisejí s emocemi

Při izolaci zůstali nyní lidé často osamoceni se svými „kostlivci ve skříni“ – pocity a obavami, které obvykle skrývají. Z tohoto důvodu mohou vznikat různé nemoci, prohlásila v rozhovoru psychoanalytička a odbornice na psychosomatiku Elen Muraškinová.

Emocím je potřeba věnovat pozornost

Psychosomatika, to jsou vaše vnitřní emoce a obavy vyjádřené v těle. Nyní není kam před sebou utéct: spousta lidí nemůže utéct do práce, nemůže utéct do klubů, restaurací nebo k jiným zábavám. Zůstávají sami se sebou, a zde psychosomatika, tj. vaše vnitřní emoce a obavy vyjádřené v těle, rozkvetla všemi barvami duhy, uvedla Muraškinová. Když lidé nevěnují emocím pozornost, tělo prostě nemá jiné východisko a začne s námi mluvit prostřednictvím nemocí. Například mnozí lidé mohou trpět bolestmi v krku. Ve skutečnosti to nemusí souviset s infekcí, může to být projev emocí. Nepříjemné pocity urážky či křivdy, před nimiž jsme utíkali, se projevují bolestmi v krku,“ řekla Elen Muraškinová. „Přišla krize a objevily se bolesti žaludku u těch, kteří nesouhlasí, kteří se bouří. Žaludek nemůže strávit něco nového nebo se bojí něco změnit. Nejsprávnější je zaujmout pozici pozorovatele a zjistit, co je možné z této situace získat, je možné i přehodnotit některé své plány a cíle,“ radí Elen Muraškinová.

Psychosomatické příčiny nemocí

Záda jsou jedním z nejčastějších problémů, s nimiž lidé přicházejí, dodala odbornice na psychosomatiku. Často k tomu dochází, když lidé na sebe vezmou něco, na co nemají sílu. „Stává se to například tehdy, pokud se staneme opatrovateli svých rodičů nebo svého partnera. Kromě našeho nákladu neseme ještě něco. Když žena začne na sebe brát odpovědnost za muže, zajišťovat rodinu, taková žena bude mít bolesti zad,“ řekla Muraškinová. Dodala, že v případě nemocí a bolestí musíte samozřejmě navštívit lékaře. Nezapomeňte však na psychosomatické příčiny„Máte-li silné bolesti hlavy nebo zad, vezmete si samozřejmě pilulku nebo se poradíte s lékařem. Dobrý osteopat odstraní příznak injekcí, použije náplast, vrátí na místo to, co vyskočilo. Práce by však měla probíhat z obou stran. V opačném případě by se tento problém mohl stát chronickým a bude těžší ho vyléčit,“ uzavřela rozhovor odbornice na psychosomatiku Elen Muraškinová.

Rudolf Hruboň