Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Magazín

ZDRAVÍ: Mléko a mléčné výrobky pomáhají předcházet cukrovce a rakovině

Přiměřená konzumace mléka a mléčných výrobků v různých životních fázích může pomoci předcházet cukrovce a rakovině. To jsou výsledky vědecké studie, publikované na specializovaném serveru MedicalXpress (viz ZDE).

Boj proti rakovině

Vědci uvádí, že mléko ovlivňuje vývoj svalové hmoty a kostí. Jeho užívání je také spojeno s nízkým rizikem vývinu rakoviny močového měchýře a kolorektálního karcinomu. U osob, které pijí nízkotučné mléko, se snižuje pravděpodobnost výskytu metabolického syndromu a cukrovky druhého typu. Navíc existuje spojení mezi užíváním mléka během těhotenství a následné váze novorozeněte. Vědci dříve informovali o tom, které potraviny způsobují rakovinu střev. Každodenní konzumace červeného masa (hovězího, vepřového, jehněčího) a zpracovaného masa, dokonce i v malém množství, může zvýšit pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva.

Navíc vědci z Onkologického centra M. D. Andersona Texaské univerzity a Parkerova institutu imunoterapie došli k závěru, že strava bohatá na vlákninu pomáhá při boji proti rakovině kůže. Pozitivní efekt imunoterapie byl nejčastěji pozorován u pacientů, kteří konzumovali velké množství celozrnných výrobků, ovoce, zeleniny a potravin s vysokým obsahem vlákniny. Zároveň pacienti, jejichž strava se lišila nízkým obsahem vlákniny, na léčbu reagovali v menší míře.

Příčiny rakoviny

Vědci z Tuftsovy university zjistili, že více než 80 000 nových případů rakoviny zjištěných ve Spojených státech každý rok jsou spojené s nezdravou stravou. Ukázalo se, že u dospělé populace ve Spojených státech bylo v tomto roce diagnostikováno 80 110 případů rakoviny v důsledku špatné výživy. To odpovídá výskytu nádorů způsobených alkoholem, což tvoří 4 až 6 % diagnózy rakoviny ročně.

Rakovina tlustého střeva a konečníku byla nejčastěji spojena s výživou. V roce 2015 bylo více než 52 000 případů tohoto druhu rakoviny způsobeno nezdravou stravou. Na druhém místě je rakovina úst, hltanu a hrtanu (14 400 případů). Poté následuje rakovina dělohy (3 165 případů) a rakovina prsu (3 060 případů).

Situace v Česku

Každý rok onemocní v České republice více než 96 500 lidí zhoubným novotvarem (rok 2016). V té době celkem žilo v České republice téměř 562 329 osob, u kterých bylo v daném roce nebo dříve diagnostikováno onkologické onemocnění. V roce 2016 zemřelo v České republice na rakovinu 27 261 lidí. Nejčastějším nově diagnostikovaným zhoubným onemocněním jsou kožní nádory vyjma melanomu, tedy bazaliomy a spinocelulární karcinomy.

Rudolf Hruboň