Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Magazín

ZDRAVÍ: Lékaři odhalili jednoduchý způsob, jak zlepšit fungování mozku

Aby mozek dobře fungoval, je nutné, aby byl dobře zásobován krví. Záleží na tom paměť, pozornost a reakce. O tom, jak můžeme rychle zlepšit krevní oběh v mozku bez léků, promluvil akupunkturista Igor Orlov.

Prokrvení mozku

Porucha prokrvení mozku může být následkem nadměrného zatížení, únavy a stresu. Jako následky se mohou dostavit bolesti hlavy, oslabení paměti, snížení rychlosti reakce, neschopnost se soustředit, a dokonce i zmatené vědomí. Masáž je dobrou prevencí podobných jevů, tvrdí Igor Orlov. „Ucho má bezprostřední spojení s mozkem, a proto masáž ušního boltce zlepšuje krevní oběh v mozku. Zvlášť účinná je masáž lalůčku. Například bod ve středu lalůčku odpovídá za zrak, a když ho budeme masírovat anebo na něj silně zatlačíme, můžeme si zlepšit zrak. Masáž celé chlupaté části hlavy také zlepšuje prokrvení mozku. Působení na oblast krku také reflexně zlepšuje krevní oběh v mozku,“  uvedl Orlov.

Účinné jsou masáže

Kromě toto se aktivizuje krevní oběh masáží rukou a chodidel. „Masáž rukou a prstů na rukou zlepšuje krevní oběh, zbavuje stresu, zmírňuje nervové napětí, normalizuje krevní tlak a napomáhá prevenci cévních mozkových chorob. Platí to také pro chodidla. Zvlášť silně působí na centrální nervovou soustavu body, které se nacházejí na bříškách prstů na rukou a na nohou. Budeme-li je silně masírovat, tlačit, štípat, nebo dáme-li je do horké vody, napomůže to normalizaci krevního oběhu v mozku,“ řekl akupunkturista v rozhovoru. Působení na body má být dost jemným, nesmí překročit práh bolestivosti. Když vznikají nepříjemné pocity, musíme intenzitu ihned snížit, podotkl Igor Orlov.

Rudolf Hruboň