Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost

ZDRAVÍ: Kvůli mutacím viru COVID-19 vstupujeme do éry častého očkování

Nové mutace COVIDu-19 značně komplikují vyhlídky na rychlý konec pandemie. Podle odborníků se lidé budou muset smířit s tím, že budou kvůli mutacím viru chodit s odstupy několika měsíců či let na přeočkování. Uvádí se to v článku na serveru iDNES (viz ZDE).

Různé druhy vakcín

Vědci v současnosti rozlišují dva hlavní typy vakcín proti koronaviru – vektorové (AstraZeneca či ruský Sputnik V) a vakcíny na bázi RNA (BioNTech/Pfizer a Moderna). Již očkovaný člověk jedním typem vakcíny by tak při přeočkování obdržel ten druhý. V následujících letech budou vznikat nové typy vakcín, které budou reagovat na další mutace viru. Stávající vakcíny by na ně totiž v budoucnosti nemusely stačit. Například jihoafrická mutace viru již nyní značně snižuje účinnost očkovací látky od firmy AstraZeneca.

Nakažlivější a odolnější

Kvůli rozšíření nakažlivějších mutací koronaviru, jako je ta britská, už neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu 15 minut a více. Lidé se mohou nakazit už za několik sekund. Podle Světové zdravotnické organizace laboratoře britskou mutaci odhalily v 37 zemích Evropy. A zatímco kontinentální Evropa řeší tuto mutaci, Britům dělá těžkou hlavu vedle jihoafrické například i brazilská. I ona vzbuzuje obavy, že by mohla způsobovat zrychlení šíření viru nebo být odolnější proti protilátkám.

Zpracoval Rudolf Hruboň