Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Magazín

ZDRAVÍ: Jak lze poznat závažné nemoci podle vzhledu jazyka

Australští zubaři ze zubní pohotovosti v Sydney odhalili, jak je možné zjistit různá onemocnění podle vzhledu jazyka. Vysvětlili, jak lze ze stavu jazyka zjistit celkový zdravotní stav a také, kdy je například dobré navštívit lékaře. Uvádí se to v článku britského listu Daily Mail (viz ZDE).

Bílý jazyk

Bílé skvrny na jazyku jsou obvykle důsledkem špatné ústní hygieny, kouření nebo chronického pití alkoholu. Během své každodenní ústní hygieny nezapomínejte také na jazyk a využívejte hrbolatou opačnou stranu kartáčku na jeho čištění. Pokud ovšem žádný rozdíl po týdnu nebo dvou čištění jazyka neuvidíte, je doporučeno navštívit lékaře. Bílé skvrny a hrbolky na jazyku mohou být také často způsobeny kvasinkovou infekcí nebo mohou být známkou onemocnění zvaného leukoplakie, která je často způsobena tabákem nebo chronickým užíváním alkoholu, uvedli odborníci.
Obě nemoci jdou lehce vyléčit za pomoci lékaře.

Narůžovělý jazyk

Narůžovělý jazyk může naznačovat, že vaše chuťové pohárky reagují špatně na určité jídlo, stres, nebo máte dokonce nedostatek vitamínů, jako je kyselina listová nebo B12. Jednou z nejčastějších příčin je sucho v ústech, takže je dobré dbát na pořádnou hydrataci. Jasně růžový jazyk doprovázený bolestí v krku je často známkou infekce, jako je laryngitida nebo dokonce šarlatová horečka. Tyto nemoci se léčí pomocí antibiotik, tudíž se doporučuje vyhledat lékaře.

Vyrážka

Vyrážka na jazyku je často způsobena jídlem, které člověk nedávno konzumoval – zvláště pokud je pikantní nebo horké. Obvykle zmizí poměrně rychle, ale pokud zaznamenáte nepříjemný pocit v ústech, mohlo by se jednat o vředy nebo herpes. Vyrážka na jazyku nakonec zmizí většinou sama o sobě, ale lze ji léčit k urychlení hojení a zmírnění nepohodlí.

Hrbolky nebo vroubky

Jazyk s hrbolky či vroubky může mít genetickou příčinu. Může se jednat i o prasklý jazyk, dlouhou trhlinu uprostřed jazyka, se kterou se většina lidí právě narodí, uvedli odborníci. Může to však způsobit zápach z úst a pomáhat růstu bakterií potenciálně škodlivých pro zuby. Pravidelné čištění jazyku by mělo pomoci.

Rakovina dutiny ústní

Lidé ve věku nad 40 let a zejména ti, kteří kouří, mají zvýšené riziko rakoviny dutiny ústní, přičemž většina z nich si nejprve všimla přetrvávající bolesti nebo bulek na straně jazyka. Mezi další příznaky patří červené nebo bílé skvrny a neobvyklé krvácení nebo necitlivost. Pokud člověk zaznamená nějaké příznaky, je důležité okamžitě navštívit svého lékaře.

Rudolf Hruboň