Nové provedení ruského tanku T-90M; Foto: RIA Novosti

Nové provedení ruského tanku T-90M; Foto: RIA Novosti

Zahraniční

ZBROJNÍ VELETRH: Rusko nabízí světu téměř neviditelný tank

Rusko vytvořilo tank, který plně splňuje požadavky budoucích válek: T-90M. Dříve nezveřejnilo všechna jeho tajemství. Velmi brzy si ho však již budou moci nakoupit armády zemí nejen na Středním východě.

Nejprodávanější tank

Tank T-90 je nejprodávanějším tankem na přelomu 20. a 21. století. Během posledních 20 let jich Rusko vyvezlo více než 1500. To naznačuje vysoké schopnosti této techniky. Řídící systém zbrusu nového provedení tanku T-90M umožňuje koordinovat akce na bitevním poli s průzkumnými skupinami, průzkumnými letadly a dokonce i družicemi. Získané informace se zobrazují na obrazovce velitele počítače, na jehož základě je možno provádět správná rozhodnutí i za extrémních podmínek.

Nižší radarová viditelnost

T-90M je vybaven systémem dynamické ochrany “Relic”, který umožňuje nejen zničit protitankové střely, ale i střelecké piercing střepy. Je třeba poznamenat, že čelní pancíř je schopen odolat nárazu téměř jakékoliv moderní munice. Radarová viditelnost T-90M je několikrát nižší než u základního modelu T-90, takže je na bojišti téměř nezaznamenatelný. Ruská vláda vydala povolení k vývozu tanku, takže T-90M demonstruje svůj plný potenciál návštěvníkům zbrojního veletrhu IDEX-2019 v Abú Dhabí.

Rudolf Hruboň